Manifest

Kultura jest podstawą ludzkiej egzystencji.

Zapraszamy do korzystania i współtworzenia przestrzeni z treściami poświęconymi kulturze, sztuce i animacji kulturowej, opartej na podnoszących jakość naszego życia relacjach między pojedynczymi ludźmi i grupami społecznymi.

#OczywiścieKultura powstaje w czasach światowej epidemii koronawirusa. Jest naszą odpowiedzią na głosy i opinie, które słyszymy, że to nie czas na kulturę.

Słyszymy, że organizacje i ludzie zajmujący się kulturą, podobnie jak inne przestrzenie, które swoim klientom dostarczają rozrywki czasu wolnego, powinny zamknąć szczelnie swoje drzwi i poczekać na lepsze dni, kiedy na kulturę będziemy mogli sobie pozwolić.

Nie zgadzamy się na takie traktowanie kultury, zarówno w czasach zagrożenia, jak i pokoju.

Jesteśmy przekonani, że kultura, rozumiana jako świat wartości, w którym wyrastamy, dojrzewamy i który współtworzymy, nazywana też „GŁĘBOKĄ KULTURĄ”*, jest podstawą i źródłem, w którym możemy szukać rozwiązań naszych problemów.

Nie dość tego, to w kulturze opartej na relacjach, nie zaś transakcjach (klient – usługodawca), znajdziemy sens wartościowego, opartego na wspólnym szczęściu i szacunku życia oraz budowania wspólnot.

*Joseph Shaules – Deep Culture: The Hidden Challenges of Global Living